Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

субота, 22 квітня 2017 р.

Найцікавіші факти про динозаврів


23 цікаві факти про динозаврів


Сучасні люди вважають динозаврів міфом, черговим плодом фантазії режисерів кінофільмів, казками для дітей, але факт залишається фактом. Вчені часто знаходять яйця динозаврів, а також вимерлих гігантських птахів в різних частинах світу, зниклих багато років тому.




Ера динозаврів – це так званий мезозойський період, який тривав 185 млн років. Поділяється він на тріасовий період (252,2—201,3 млн. років тому), юрський період (201,3—145,0 млн. років тому) і крейдяний період (145,0—66,0 млн. років тому). Предками динозаврів були рептилії, їх кінцівки були розташовані по боках тіла. Цих стародавніх рептилій можна порівняти з сучасними ящірками. У подальшій еволюції будова тіла набула дещо інший вигляд, кінцівки набули вертикальне розташування під тулубом, таким чином, цей підвид став головним попередників динозаврів, вчені дали цим істотам назва "архозаври" – дослівно древні динозаври.


23 цікаві факти про динозаврів

Зараз ми розповімо Вам про самі цікаві факти з життя цих дивовижних, і одночасно, загадкових створінь.

#1: На сьогоднішній день вчені виділяють більше 500 різних видів динозаврів, але це не межа, насправді існувало значно більше різновидів, тому науку ще чекають нові відкриття.

#2: У кожного виду динозаврів є своє унікальне ім'я, причому придумує його палеонтолог, який детально вивчає знайдені останки і порівнює результати з вивченими раніше видами.

#3: Температура тіла динозаврів була як і у сучасних ссавців, тобто 36-38 °C.

#4: Вуха динозавра – це невеликі отвори з боків голови, як у сучасних ящірок. У черепі були кістки, які передавали звук від барабанної перетинки до певних ділянок мозку, які відповідають за слух (подібна технологія використовується в Google GLASS).

#5: Незважаючи на те, що на малюнках динозаврів зображують в самих різних кольорах, вченим невідомо який саме колір мала шкіра того чи іншого динозавра. Справа в тому, що збережена шкіра дуже велика знахідка для палеонтолога, але навіть вона не може дати інформацію про колір, так як він вицвів за такий проміжок часу. Скоріше всього динозаври володіли забарвленням характерним для певної місцевості, де вони проживали.

#6: Розмір найменших представників цих тварин трохи перевищував розмір звичайної домашньої курки. Наприклад, Compsognathus (укр. Компсогнатус), важив всього 4 кілограми, при довжині тіла 60 сантиметрів, та мешкав на територіях сучасної Німеччині, Франції та Росії. В Колорадо (США) було знайдено рештки Lesothosaurus (укр. Лесотозавр), який важив, 6 кг, на в довжину був близько 75 см.


23 цікаві факти про динозаврів

Закам'янілі рештки Compsognathus

#7: Одним з найбільш "броньованих" динозаврів був Ankylosaurus (укр. Анкілозавр), тіло якого було захищено міцно зрощеними кістяними пластинами, а на хвості знаходився великий кістковий наріст. Цікаво, що очі цього динозавра повністю захищали повіки, які так само складалися з міцних кісток.

23 цікаві факти про динозаврів

#8: Незважаючи на настільки великі розміри динозаврів, розмір їх яєць був не так вже й великий. Наприклад, найбільші яйця відкладав Hypselosaurus (укр. Гіпселозавр) – їх розміри близько 30 см в довжину, 25 см в діаметрі і 3,3 л. в об'ємі

#9: Незважаючи на те, що навколо динозаврів панує постійний моторошний ореол, більша частина динозаврів була травоїдними, і мирно паслася на ланах та жувала травичку і листочки.

#10: Відмітимо те, що динозаври "харчувалися" камінням. Вони ковтали його для перетирання жорстких листків безпосередньо в шлунку. Такі камені називалися гастролітами.

#11: Володарем самого довгого хвоста є Diplodocus (укр. Диплодок). Відноситься він до ряду ящіротазових, які жили у пізньому юрському періоді, близько 155-145 млн. років тому. Довжина його тіла досягала до 35 метрів, більша її частина припадала на шию і хвіст. Схожий на хлист, хвіст диплодока міг досягати довжини 13-14 метрів. Вчені підрахували, що середня вага диплодока був 10-16 тонн.

23 цікаві факти про динозаврів

#12: Вік найдавнішого динозавра, знайденої науковцями, становить близько 310 мільйонів років. Його залишки виявили в штаті Кентуккі (США).

#13: Найбільш примітивним представником динозаврів вчені вважають Eoraptor lunensis (укр. Еораптор). Його довжина близько 1 метра. Скелет цього динозавра був знайдений вченими в Аргентині в 1993 році. Цього динозавра віднесли до групи тероподів.

23 цікаві факти про динозаврів

#14: Динозаври жили досить довго і середня тривалість їх життя становила трохи більше століття.

#15: Динозаври є найбільшими і найважчими тваринами серед усіх, що населяли нашу планету. Особливе місце займає динозавр Supersaurus (укр. Суперзавр) – його вага перевищувала масу 10 слонів.

23 цікаві факти про динозаврів

#16: Brachiosaurus (укр. Брахіозавр) є найдовшим динозавром серед всіх відомих динозаврів на даний момент. Його довжина була встановлена приблизно за відбитками підошов і становила близько 48 метрів.

23 цікаві факти про динозаврів

#17: Самі довгі кігті були у Therizinosaurus (укр. Теризинозаврів). Їх довжина могла досягати до 90 см, що в 4,5 рази більше, ніж у хваленого тиранозавра рекса. Найсмішніше те, що теризинозаври не були хижаками, а харчувалися, швидше за все, комахами. У цих пазуристих динозаврів навіть зубів не було.

23 цікаві факти про динозаврів

#18: Найбільший зуб, знайдений палеонтологами, належав Titanosaurus (укр. Титанозавру). У цілому, довжина цього зуба становила 30 сантиметрів, проте за життя частина його перебувала всередині десни динозавра, а назовні виходило 18 сантиметрів, тобто трохи більше довжини долоні дорослої людини.

23 цікаві факти про динозаврів

#19: Доросла особина Tyrannosaurus (укр. Тиранозавра) могла з'їсти до 150 кілограм м'яса в день і з'їденого йому вистачало на кілька днів. За цей проміжок ситості, тиранозавр повинен був добути їжу знову, тому його життя по суті було постійним пошуком їжі.

#20: Найбільш повний скелет тиранозавра (Tyrannosaurus rex) – це «Сью», виявлений 12 серпня 1990 року в Південній Дакоті (США) дослідником Сью Хендріксон (США). Його висота – 4 метри, а довжина – 12,5 метрів. Скелет зберігся на 90%.

#21: Володарем самого великого черепа є Torosaurus (укр. Торозавр). Цей ящір був травоїдним, навколо його шиї був справжнісінький кістковий щит, довжина торозавра становила 7,6 м, а вага близько 8 тонн. Довжина ж черепа з урахуванням кісткового щита досягала 3 метрів, а вага – до 2 т.

23 цікаві факти про динозаврів

#22: Швидкість динозаврів оцінювали на підставі стежок, які вони проклали. Так, в 1981 році в штаті Техас була виявлена стежка, що дозволяє зробити висновок про те, що хижий динозавр міг розвивати швидкість руху до 40 км/ч. Ornithomimus (укр. Орнітомімус) пересувалися ще швидше – швидкість їх руху перевищувала 70 км/ч.

#23: В 1994 році в Оклахомі (США), знайдені останки, що належать істоті, яку вважають найбільшою з усіх створінь, яка б коли-небудь бродила по землі. Sauroposeidon (укр. Завропосейдон) був схожий на жирафа, але був у 30 разів більше - заввишки з 6-поверховий будинок. Його зріст становив 18 метрів, а вага - 60 тонн. Цей величний динозавр жив близько 110 млн. років тому, в середині крейдяного періоду.

23 цікаві факти про динозаврів
Порівняння розмірів Sauroposeidon, Tyrannosaurus та людини

Мабуть кожного з нас цікавить відповідь на питання: "Чому ж вимерли динозаври?" Однозначної відповіді на це питання не існує. Деякі вчені переконані, що динозаври, раптово вимерлі 65 мільйонів років тому, стали жертвою глобального похолодання. На думку фахівців, мороз завітав несподівано – за лічені дні, або години, і планета обросла кіркою льоду. Саме тому багато тварин, замерзнувши, перетворилися на крижані скульптури, які з часом скам'яніли і в такому вигляді дійшли до наших днів.

Немає коментарів:

Дописати коментар